Wydawca treści
Historia nadleśnictwa
Historia lasów Nadleśnictwa Czersk związana jest ściśle z historią całych Borów Tucholskich. Pierwsze wzmianki mówiące o nadleśnictwie, jako jednostce administracyjnej pochodzą z drugiej połowy XVIII w., kiedy to król pruski Fryderyk II Hohenzollern (Wielki) wydał zarządzenie gabinetowe "O zagospodarowaniu Puszczy Tucholskiej".
Późniejsze zmiany administracyjne i te dotyczące zagospodarowania lasów następowały wraz ze zmianami historycznymi, jakie miały miejsce na tych ziemiach, a dotyczyły m.in.: okresu zaboru pruskiego, okresu I wojny Światowej, okresu II Rzeczypospolitej, okresu II wojny Światowej i okresu po II wojnie Światowej, aż do czasów teraźniejszych, czyli roku, 1992 kiedy to na podstawie Zarządzenia Nr 64 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa zostało utworzone Nadleśnictwo Czersk w granicach obecnie obowiązujących, obejmujących powierzchniowo tereny leżące w województwie pomorskim w gminach Czersk i Brusy.
Po 24 latach pełnienia funkcji nadleśniczego w nadleśnictwie Czersk nadleśniczy Zbigniew Derwich przekazuje nadlesnictwo na ręce nadlesniczego Ireneusza Bojanowskiego. Zdjęcie poniżej przedstawia moment uroczystego pożegnania nadleśniczego Z. Derwicha przez załogę nadleśnictwa, wieńcząc tym 24 lat pracy na czele jednostki.
Noszenie munduru było honorem dla zawodu leśnika, na zdjęciu po prawej stronie praktykant Hubert Świerczek w roku 1928, natomiast po lewej St. Strażnik Jerzy Świerczek 1958 rok.
Jedną z gałęzi gospodarki leśnej jest uboczne użytkowanie lasu. Oprócz zbiorów płodów runa leśnego również żywicowanie było znamiennym aspektem tej gałęzi gospodarki leśnej. Historia żywicowania w Polsce sięga początku XIX wieku. Początkowo żywicowano świerka, ale w latach 30 XX wieku zaczęto żywicować sosnę i ten proces nabrał znaczenia gospodarczego. W latach 90- tych zaprzestano pozyskiwać żywicę na skalę przemysłową, nasza rodzima żywica ustąpiła miejsca tej importowanej z Chin, Brazylii. Na zdjęciu poniżej magazyn beczek do przechowywania żywicy w leśnictwie Spierwia, rok 1979.