Lista aktualności Lista aktualności

Pożar lasu w Leśnictwie Malachin

- taki był scenariusz ćwiczeń ochrony przeciwpożarowej lasów

Wczoraj odbyły się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia, które przeprowadziliśmy wspólnie z Komendą Powiatową PSP w Chojnicach i okolicznymi OSP.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał wykrycie pożaru z wykorzystaniem naszych wież obserwacyjnych. Początkową fazę gaszenia z wykorzystaniem lekkiego samochodu gaśniczego naszego nadleśnictwa. Następnie udział w akcji gaśniczej okolicznych OSP. Po zwiększeniu areału pożaru udział jednostek PSP i samolotu gaśniczego będącego na usługach Lasów Państwowych. Ważnym elementem ćwiczeń było zaopatrzenie wodne z punktu czerpania wody, które na miejsce pożaru było przetłaczane za pomocą magistrali wodnej. Policja zabezpieczała miejsce jej poprowadzenia. Nad całością zadań czuwał sztab dowodzenia w „samochodzie dowodzenia i łączności”. Po części praktycznej nadszedł czas na omówienie zrealizowanych zadań i podsumowanie ich wyników. Nieskromnie dla nas i Strażaków powiemy Wam, że wszystko zadziałało bardzo dobrze.

Udział w ćwiczeniach wzięły jednostki: JRG Chojnice, OSP Rytel, OSP Czersk, OSP Kosobudy, OSP Krzyż, OSP Brusy, OSP Charzykowy, Komisariat Policji w Czersku.