Lista aktualności Lista aktualności

Gminne dożynki rolniczo-leśne w Gotelpiu

W dniu 28 sierpnia 2021 roku w Gotelpiu odbyły się rolniczo-leśne dożynki gminne.

Wydarzenie rozpoczęło się od polowej mszy świętej, odprawionej przez Jana Kliczkę - proboszcza Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łęgu. Podczas liturgii nastąpiło uroczyste przekazane darów od delegacji, w tym kosz pełen płodów runa leśnego oraz leśnych specjałów od Nadleśnictwa Czersk.

Po ceremonii głos zabrał Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski, który podziękował rolnikom i leśnikom za włożony trud i nakład pracy polegający na pielęgnowaniu oraz pozyskaniu dóbr natury. Po wielu wzniosłych słowach włodarza nastąpiło uroczyste łamanie chleba, który był rozdawany przez przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, nadleśniczego Rafała Adamkowskiego, starostów dożynek oraz księdza proboszcza. Następnie rozpoczął się uroczysty przemarsz korowodu na plac dożynkowy, na którym znajdowały się stoiska sołectw gminy Czersk, lokalnych firm oraz Nadleśnictwa Czersk.

Stoisko naszej jednostki – jak co roku – cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Chęć sprawdzenia samego siebie i zaprezentowania swojej wiedzy była widoczna nie tylko ze strony dzieci, ale również i dorosłych. Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w rozpoznawaniu próbek drewna, grzybów, drzew, zwierząt, tropów, a także wziąć udział w quizach. W nagrodę za wykonanie zadania, każdy z uczestników otrzymywał upominek.

Podczas uroczystości Nadleśniczy wraz z przedstawicielami władz lokalnych wręczył nagrody, dyplomy oraz sadzonki drzew sołectwom, kołom gospodyń wiejskich oraz wyróżnionym osobom.

Jednym z ważniejszych aspektów dożynek był pieczony dzik z gruszkami od Nadleśnictwa Czersk. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji, stwierdzamy, że potrawa trafiła w gusta najbardziej wyrafinowanych smakoszy.

Tekst: Łukasz Łangowski

Zdjęcia: Łukasz Łangowski, Adrian Śpica, wizjalokalna.pl