Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia przeciwpożarowe

Pomimo chłodniejszych dni, dzisiaj w Nadleśnictwie Czersk wystąpił pożar lasu.

Niestety, młody las, który został posadzony na miejscu zniszczonego przez nawałnicę w 2017 roku, jest narażony na błyskawiczne spalenie - wysoka  zawartość żywicy i olejków eterycznych w sosnach sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.
Dym unoszący się nad lasem zlokalizował obserwator z dostrzegalni przeciwpożarowej. Natychmiast przekazana informacja do Punku Alarmowo-Dyspozycyjnego nadleśnictwa została sprawdzona. Ze względu na duże ryzyko spalenia lasów jeszcze przed przyjazdem Straży Pożarnej, do akcji włączono samolot gaśniczy z Leśnej Bazy Lotniczej w Ubodze. Na miejscu pojawili się również leśnicy, którzy przystąpili do gaszenia pożaru przy użyciu środka gaśniczego podawanego z lekkiego samochodu patrolowo-gaśniczego.
Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo rozwoju pożaru całkowitego młodych drzewostanów na dużym obszarze, do akcji zostały zadysponowane zastępy: KP PSP w Chojnicach, JRG Chojnice, OSP Czyczkowy, OSP Lubnia, OSP Męcikał, OSP Kosobudy, OSP Czarniż oraz Pluton Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego z Chojnic.
Niestety, niektóre z zastępów napotkały na drodze do pożaru powalone drzewa, które należało szybko usunąć. 
Uwaga! To były ćwiczenia‼️ Ale nigdy nie można wykluczyć takiego scenariusza w codziennym życiu. Dlatego leśnicy i strażacy wspólnie ćwiczą. Każda wspólna akcja - pozorowana lub rzeczywista - uczy nowych działań, które pojawiają się czasami niespodziewanie, pozwalają wypracować skoordynowanie zadań i przyspieszyć ugaszenie ognia‼️ A przecież to jest najważniejsze.
Serdecznie dziękujemy za wspólne ćwiczenia Strażakom i Leśnikom oraz mediom za relację z tego wydarzenia.