Asset Publisher
Zimowa pomoc dla zwierząt

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Z tej okazji przygotowaliśmy prezentację dla osadzonych w Oddziale Zewnętrznym w Chojnicach Zakładu Karnego w Koronowie. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną zajęcia poprowadziła funkcjonariuszka.
Śnieżna i mroźna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Warunki atmosferyczne niejednokrotnie utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Prezentacja, przygotowana w ramach edukacji ekologicznej, zawierała opis oraz praktyczne porady, dotyczące zimowego wspierania naszych leśnych przyjaciół. Wiadomo bowiem, że nie sztuką jest dokarmiać, ale ważne jest, by robić to we właściwy sposób. Istotne, aby działania te prowadzić w stosownym czasie, odpowiednim miejscu oraz wykładając wartościową karmę. Prowadzone racjonalnie dokarmianie ułatwia kształtowanie prawidłowego rozmieszczenia przestrzennego populacji oraz zapobiega jej dalekim migracjom. Mamy nadzieję, że, dzięki naszej prezentacji, osadzeni nie będą mieli wątpliwości, jak zimą zadbać o ptaki i zwierzynę leśną.
Przypomnijmy, że Lasy Państwowe i Służba Więzienna we wrześniu 2021 r. zawarły porozumienie, mające na celu edukację i resocjalizację poprzez pracę osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. W jej ramach Nadleśnictwo Czersk 11.10.2021 r. podpisało umowę z Zakładem Karnym w Koronowie, w której zadeklarowało, m.in., organizację warsztatów edukacyjnych i kulturalno-oświatowych dla osadzonych. Warto zaznaczyć, że osadzeni Zakładu Karnego w Koronowie, aktualnie – na zlecenie Nadleśnictwa i korzystając z materiałów przez nas dostarczonych - konstruują karmniki dla ptaków, które przekazane zostaną do leśnictw i okolicznych szkół.
Asset Publisher
Rezerwat Kręgi Kamienne
Rezerwat Kręgi Kamienne
Rezerwat "Kręgi Kamienne"- jest rezerwatem częściowym - został utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 15 września 1958 r. Położony jest w południowej części województwa pomorskiego, nad rzeką Wdą. Rezerwat obejmuje kompleks leśny o powierzchni 17,37 ha, na terenie, którego znajduje się cmentarzysko plemienia Gotów - charakterystyczne kurhany i kręgi kamienne pochodzące z początków naszej ery.
Cmentarzysko to jest największym obiektem tego typu w Polsce. Chroniony w rezerwacie element archeologiczny i kulturowy to 10 kręgów kamiennych oraz 30 kurhanów zgrupowanych w większości w środkowej części rezerwatu. Należy pamiętać, że równie ważnym elementem ochrony w rezerwacie są niezwykle cenne i unikatowe w skali Niżu Środkowoeuropejskiego porosty i mszaki, które pokrywają powierzchnie wielu głazów.
Teren rezerwatu stanowi obiekt ciągłych badań i obserwacji zarówno archeologów jak i znawców lichenoflory. Spośród około 85 współcześnie żyjących tu porostów, ponad 70 to typowe formy naskalne, z czego połowa ma swoje centrum występowania w wysokich górach. Jednak dalszy żywot tych niepozornych, szarych świadków epok i dziejów w znacznym stopniu zależny jest od ludzi.
Dla ochrony terenów, na których położone są kamienne kręgi, kurhany i znajdujące się na nich i wśród nich mszaki i porosty wyznaczone są ścieżki umożliwiające zwiedzenie całego rezerwatu, a dla lepszego spojrzenia na środkową część rezerwatu gdzie zgrupowana jest większość elementów ochrony nadleśnictwo postawiło w 2004 roku taras widokowy.
Rezerwat położony jest niedaleko miejscowości Odry, w której to znajduje się muzeum poświęcone Kamiennym Kręgom. Od miejscowości Odry do granic rezerwatu prowadzi utwardzona droga publiczna, oraz zielony szlak turystyczny (pieszy oraz rowerowy).
Rezerwat Kręgi Kamienne jest udostępniony dla zwiedzających, obsługą ruchu turystycznego zajmuje się Urząd Miejski w Czersku - zachęcamy do odwiedzin strony internetowej.