Asset Publisher Asset Publisher

Nadszedł czas emerytury

W dniu 28 stycznia 2021 roku, po 40 latach pracy w Lasach Państwowych nadleśniczy Ireneusz Bojanowski przechodzi na emeryturę. Funkcję Nadleśniczego w Nadleśnictwie Czersk pełnił w okresie 1.10.1992 – 28.01.2021 r.

Krótki życiorys:

Ireneusz Bojanowski , syn Ryszarda i Haliny z d. Dembek urodził się 16 sierpnia 1955 roku w Chojnicach. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Asmusie, Małych i Wielkich Chełmach. Wychowywał się w rodzinie leśnika – ojciec był leśniczym w leśnictwie Młynek (Nadleśnictwo Laska- później Przymuszewo), starszy o 3 lata brat leśniczym w leśnictwie Warszyn , toteż Ireneusz również podjął naukę w tym kierunku. Do Technikum Leśnego w Tucholi uczęszczał w latach 1970-1974.  W latach 1975–1980 studiował na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie obronił pracę magisterską.

Po ukończeniu studiów podjął pracę w Nadleśnictwie Osie, pracował tam od lutego 1981 roku do końca września 1992 roku. Przechodził tam kolejno przez stanowiska stażysty, adiunkta i nadleśniczego terenowego kolejno na wszystkich trzech obrębach. 

   W dniu 1 października 1992 roku Ireneusz Bojanowski został powołany na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk. Przyszło mu rozpocząć pracę w trudnym czasie po zmianie ustroju państwa. Po objęciu stanowiska od podstaw budował Służbę Leśną nadleśnictwa, był to czas podejmowania często trudnych i niepopularnych decyzji.

Po latach prowadzenia „normalnej” gospodarki leśnej nastąpiła tragiczna nawałnica z 11 sierpnia 2017 roku. To był czas podejmowania szybkich decyzji mających na celu opanowanie skutków żywiołu. Wszystkie działania doprowadziły do tego, że  w roku zakończenia pracy przez Ireneusza Bojanowskiego, zakończone zostaną prace odnowieniowe na powierzchniach poklęskowych.

Podczas swojej pracy zawodowej Ireneusz Bojanowski aktywnie brał udział w życiu społeczności, wśród której żył i mieszkał, najpierw w Osiu, później w Czersku. Przez 22 lata był radnym Rady Miejskiej w Osiu i Czersku, gdzie był ich przewodniczącym i wiceprzewodniczącym. Aktywnie udzielał się w służbach Ochotniczej Straży Pożarnej, współpracował ze szkołami, stowarzyszeniami, organizacjami sportowymi oraz lokalnymi społecznościami. Uczestniczył w akcjach charytatywnych i prywatnie wspierał finansowo osoby będące w trudnej sytuacji materialnej.

Jest człowiekiem wielu pasji. Od ponad 40 lat aktywnie poluje, był prezesem koła łowieckiego, jest zapalonym wędkarzem, sportowcem – osiągał sukcesy w piłce siatkowej i tenisie stołowym, w ostatnich latach zaraził się pszczelarstwem.

Z żoną Urszulą wychował córkę Małgorzatę oraz doczekał się wnuka.

 

Pracownicy Nadleśnictwa Czersk dziękują za wspólnie przepracowane lata i życzymy wielu radosnych dni na emeryturze!