Asset Publisher Asset Publisher

1000 drzew na minutę

Gdyby Lasy Państwowe na gospodarowanym terenie sadziły drzewka przez 365 dni roku, bez żadnej przerwy, to każdej minuty posadzono by ok. 1000 sadzonek, łącznie ponad 500mln sztuk drzewek w skali Polski – stąd tegoroczne motto prac odnowieniowych.

Najpierw podzielmy z grubsza , na jakie czynności dzielimy wiosenne prace związane z sadzeniem lasu. Dzielimy je na:

-  odnowienia – czyli posadzenie nowego lasu w miejscu poprzedniego , wyciętego w ramach zrębu; odnowień dokonuje się sztucznie – przez sadzenie lub siew oraz w sposób naturalny – samosiew lub odroślą

- zalesienia – wprowadzanie lasu na grunty nieleśne, czyli sadzenie lasu tam, gdzie go do tej pory nie było, najczęściej grunty porolne wyłączone z produkcji rolnej ze względu na zbyt słaby potencjał produkcyjny gleby

- poprawki, uzupełnienia i dolesienia – prace mające na celu utrzymanie i regulację założonych upraw, młodników i starszych drzewostanów przez sztuczne uzupełnienie stanu ilościowego drzewek na powierzchniach na których z różnych przyczyn wystąpiły wypady, luki lub przerzedzenia

Prace odnowieniowe – na których się skupimy, zaczynają się na długo przed faktycznym posadzeniem drzewek. Tuż po zakończeniu prac zrębowych następuje uprzątnięcie takiej powierzchni – dotychczas najczęściej osoby postronne wyrabiały gałęzie opałowe i wycinały je aż do chrustu. W ostatnich latach zainteresowanie takim opałem znacznie spadło, toteż na powierzchniach takich wyrabiana jest zrębkowana biomasa  - prace wykonują firmy zewnętrzne na zasadach przetargu.

Po uprzątnięciu powierzchnia pozrębowa przeleguje przez rok – dosłownie „odpoczywa", nie wykonuje się na niej żadnych prac, głównym celem jest zapobieganie masowemu występowaniu ryjkowców na przyszłej uprawie. Kolejny etap prac odnowieniowych to przygotowanie gleby pod przyszłą uprawę. Przygotowanie gleby, to najczęściej:

- bruzdy wyorywane pługiem leśnym ze spulchnieniem lub bez

- pasy przygotowane frezem leśnym

- spulchnianie gleby spulchniaczem bez wyorywania bruzd

- placówki , talerze, kopczyki

- rabaty, rabatowałki i wałki

W naszym nadleśnictwie najczęściej stosowany sposób przygotowania gleby, to bruzdy wyorywane pługiem leśnym z zastosowaniem spulchniającego pogłębiacza lub bez niego oraz ręcznie wykonywane talerze w miejscach trudno dostępnych dla ciężkiego sprzętu lub pod poprawki. Po orce następuje ręczne poprawianie wyoranych pasów – ze względu na rodzaj gleby, występowanie pniaków pozrębowych nie zawsze można dokładnie dokonać orki. Na tym etapie również przygotowuje się doły na sadzonki – najczęściej ręcznie kopane, chociaż zdarza się wykorzystywać do wypchnięcia dołu np. ciągnik zrywkowy LKT. W tym momencie na przyszłej uprawie można już palikami wyznaczyć granice sadzenia dla poszczególnych gatunków – w naszym nadleśnictwie najczęściej chodzi o wyznaczenie pasów brzozy.

Oczywiście wszystkie opisane wyżej prace nie są efektem chwilowych przemyśleń leśniczego, ale starannie zaplanowanym procesem ujętym ponad rok wcześniej we wnioskach gospodarczych – planach ustalających harmonogram prac w leśnictwie.

Pierwsza część prac odnowieniowych najczęściej wykonywana jest jesienią, wiosną następnego roku dochodzimy do wisienki na torcie, czyli właściwych prac odnowieniowych – sadzenia lasu.

Jeżeli chodzi o prace właściwe – sadzenie lasu, tu mamy też kilka form jego wprowadzania, skupiamy się na stosowanych w naszym nadleśnictwie:

- sadzenie jednolatek iglastych (sosna) pod kostur

- sadzenie wielolatek iglastych i liściastych w jamkę

- sadzenie jednolatek iglastych z zakrytym systemem korzeniowym – przy użyciu specjalnego kostura

Zakładanie uprawy – nowego lasu, opiera się na sporządzonym wcześniej projekcie uprawy, który oprócz dokładnej mapy rozmieszczenia poszczególnych gatunków,  zawiera także ilościowe zapotrzebowanie na sadzonki. Projekt uprawy sporządzany zgodnie z zasadami hodowli lasu przewiduje skład gatunkowy zgodny z siedliskiem, czyli dostosowany do możliwości „wykarmienia" drzewek przez glebę na danej powierzchni.

Teraz trochę liczb.:

- łącznie posadzono w tym roku na terenie nadleśnictwa drzewka na powierzchni 108,31 ha, z czego

* powierzchnie odnowione po zrębach całkowitych – 77,20 ha

* powierzchnie odnowione po rębniach złożonych – cięcia w gniazdach – 21,27 ha

* wprowadzanie II piętra w celu wzbogacenia składu gatunkowego 7,50 ha

* luki – 1,09 ha

* poprawki – 1,25 ha

- posadziliśmy razem 794 tys. szt. sadzonek, z czego:

*wyhodowanych przez naszą szkółkę w Listewce – 707 tys. szt. w tym 572 tys. szt. sadzonek iglastych oraz 135 tys. szt. sadzonek liściastych

*wyhodowanych w Nadleśnictwie Dobrzejewice sadzonek jednorocznych sosny z zakrytym systemem korzeniowym – 87 tys. szt. (popularnie zwana sosną dobrzejewicką lub kontenerową z tytułu procesu produkcji w szkółce kontenerowej)

Na koniec mała refleksja – powoli trzeba myśleć o maszynowym sadzeniu lasu przy użyciu sadzarek ciągnikowych, dotychczas nie stosowanych w naszym nadleśnictwie, bierze się to z braku ludzi do pracy przy odnowieniach, ale to jest przyszłość

W następnym artykule o owadach , które nam zagrażają w nadleśnictwie.