Asset Publisher Asset Publisher

#mechanizacja #energiaodnawialna

Jednym z ostatnich etapów uprzątania skutków nawałnicy z 2017 roku jest przetwarzanie zalegających pozostałości drzewnych w zrębkę energetyczną. Takie działania są możliwe jedynie poprzez wykorzystanie zaawansowanego sprzętu, czyli rębaków.

Od wczoraj na terenie Nadleśnictwa Czersk pracuje maszyna idealnie nadająca się do recyklingu, czyli BANDIT BEAST 3680, będąca własnością jednej z lokalnych firm. Użycie tego sprzętu jest konieczne, ponieważ zalegające pozostałości drzewne (suchy, żywiczny materiał) stanowią ogromne zagrożenie pożarowe z uwagi na wysoki współczynnik palności. Zaprószenie ognia w okolicy stosów zalegającej karpiny mogłoby doprowadzić do katastrofalnych skutków, toteż w celu zminimalizowania ryzyka pożaru, została podjęta decyzja o przetworzeniu na zrębkę. Działania z zakresu przetwarzania łatwopalnych pozostałości drzewnych będą realizowane wyłącznie przy drogach udostępnionych do ruchu kołowego.

Po przetworzeniu, surowiec zostanie wykorzystany na cele energetyczne. Dzięki temu otrzymamy w pełni odnawialną energię, z której każdy z nas będzie korzystać.