Lista aktualności Lista aktualności

Zimowa pomoc dla zwierząt

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Z tej okazji przygotowaliśmy prezentację dla osadzonych w Oddziale Zewnętrznym w Chojnicach Zakładu Karnego w Koronowie. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną zajęcia poprowadziła funkcjonariuszka.

Śnieżna i mroźna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Warunki atmosferyczne niejednokrotnie utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Prezentacja, przygotowana w ramach  edukacji ekologicznej, zawierała opis oraz praktyczne porady, dotyczące zimowego wspierania naszych leśnych przyjaciół. Wiadomo bowiem, że nie sztuką jest dokarmiać, ale ważne jest, by robić to we właściwy sposób. Istotne, aby działania te prowadzić w stosownym czasie,  odpowiednim miejscu oraz wykładając wartościową karmę. Prowadzone racjonalnie dokarmianie ułatwia kształtowanie prawidłowego rozmieszczenia przestrzennego populacji oraz zapobiega jej dalekim migracjom. Mamy nadzieję, że, dzięki naszej prezentacji, osadzeni nie będą mieli wątpliwości, jak zimą zadbać o ptaki i zwierzynę leśną.

Przypomnijmy, że Lasy Państwowe i Służba Więzienna we wrześniu 2021 r. zawarły porozumienie, mające na celu edukację i resocjalizację poprzez pracę osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. W jej ramach Nadleśnictwo Czersk  11.10.2021 r. podpisało umowę z Zakładem Karnym w Koronowie, w której zadeklarowało, m.in., organizację warsztatów edukacyjnych i kulturalno-oświatowych dla osadzonych. Warto zaznaczyć, że osadzeni Zakładu Karnego w Koronowie, aktualnie – na zlecenie Nadleśnictwa i korzystając z materiałów przez nas dostarczonych - konstruują karmniki dla ptaków, które przekazane zostaną do leśnictw i okolicznych szkół.