Lista aktualności Lista aktualności

Śmieci wciąż trafiają do lasów

Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa wciąż do lasów trafia bardzo dużo śmieci. W skali całych Lasów Państwowych w 2020 r. zebrano 83,3 tysięcy m3 śmieci, taka ilość wypełniłaby około 730 wagonów kolejowych. Na ich zbiórkę i wywóz przeznaczono 17,5 miliona złotych.

W Nadleśnictwie Czersk również dbamy o porządek w lesie, przeznaczając rocznie na ten cel znaczne sumy pieniędzy:

·         do 31 lipca 2021 r.     22 tys. zł

·         w 2020 r.                    53 tys. zł

·         w 2019 r.                    34 tys. zł

·         w 2018 r.                    38 tys. zł

Czyli w przeciągu 3,5 roku wydaliśmy 147 tysięcy złotych na zbiórkę NIE NASZYCH śmieci, które notorycznie są wywożone do lasu. Gdyby nie śmieci, to te środki moglibyśmy przeznaczyć np. na infrastrukturę turystyczną.

Nadleśnictwo Czersk cyklicznie organizuje różne otwarte akcje zbierania śmieci, np. „#sprzątaMY”, „Sprzątanie Świata”, do których zawsze chętnie zapraszamy. Prowadzone są również akcje na portalach społecznościowych np. „Zabierz 5 z lasu”. Ponadto prowadzimy akcje edukacyjne i zajęcia przyrodnicze mające na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa o negatywnych skutkach zaśmiecania lasów.  

Leśnicy śmieci do lasu nie wywożą, leśnicy te śmieci zbierają!!

W przypadku zauważenia śmieci w lesie zachęcamy do powiadomienia lokalnego nadleśnictwa lub do ich pozbierania – natura Wam podziękuje. Razem musimy dbać o porządek, sami nie damy rady!