Lista aktualności
Pozyskanie drewna – jak, gdzie, ile?
Styczeń, to początek roku kalendarzowego, a dla nas – leśników również początek nowego roku gospodarczego. Oprócz prac z zakresu ochrony lasu, hodowli lasu, ochrony przyrody, czy w końcu ochrony przeciwpożarowej lasu, zajmujemy się pozyskaniem drewna.
Pozyskanie drewna to proces nieprzypadkowy, ale przewidziany i zaplanowany zgodnie ze standardami gospodarki ekologicznej, badaniami naukowymi, wielopokoleniowym doświadczeniem polskich leśników, a wszystko to ujęte jest w operat – sporządzany co 10 lat plan urządzania lasu, przygotowywany dla każdego nadleśnictwa i zatwierdzany przez ministra środowiska.
W skali Polski pozyskanie drewna w Lasach Państwowych w 2015 roku wyniosło 38,5mln metrów sześciennych. Czy to dużo? Tak, ale ilość ta zaspakaja i tak tylko 90 procent zapotrzebowania na surowiec drzewny polskich przetwórców drewna. Warto podkreślić, że mimo stosunkowo wysokiego pozyskania zapas drewna na pniu (czyli ciągle rosnące lasy) zwiększa się i wynosi obecnie ok. 2,5mld m w skali Polski, w tym 1,95mld m w zasobach Lasów Państwowych, co daje nam piąte miejsce w Europie. Również powierzchnia lasów w Polsce ciągle się zwiększa – co jest głównym celem działalności Lasów Państwowych i zbliża się do 30% powierzchni kraju – dla przypomnienia w latach 50-tych XX wieku było to zaledwie ok. 20%.
W naszym nadleśnictwie roczny plan pozyskania drewna wynikający z operatu to ok. 60tys. metrów sześciennych. Dla urealnienia – to objętość zaledwie 24 basenów olimpijskich, a gdybyśmy chcieli zbudować budynek wypełniony w całości drewnem o objętości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – musielibyśmy zbierać drewno przez blisko 14 lat.
Drewno w nadleśnictwie Czersk pozyskuje się z użyciem harwesterów – specjalistycznych maszyn oraz tradycyjnie przez ścinkę i manipulację drewna przez drwali – pilarzy z użyciem pilarek spalinowych. Do zrywki drewna – czyli jego ściągnięcia do miejsca wywozu - używa się ciągników z przyczepami samozaładowczymi , ciężkich ciągników zrywkowych do ściągania drewna wielkowymiarowego – LKT oraz forwardera – ciągnika zrywkowego najlepiej współpracującego z harwesterem.
Jakie drewno pozyskujemy? Drewno dzielimy zgodnie z klasyfikacją jakościowo-wymiarową na:
- wielkowymiarowe – drewno najgrubsze, zwane popularnie surowcem tartacznym, wyrabiane jako kłody lub dłużyca; przewidziane na drewno konstrukcyjne, budowlane, pozwalające na wyrób długich i grubych elementów
- średniowymiarowe – w tej grupie są papierówki, żerdzie, kopalniak i drewno opałowe
- małowymiarowe – drewno najczęściej wyrabiane własnym kosztem przez osoby postronne jako popularne gałęzie, ale również jako zrębki (drewno i resztki pozrębowe pocięte rębakiem) do produkcji płyt pilśniowych, czy MDF
W 2016 roku pozyskaliśmy w naszym nadleśnictwie łącznie ok 60,5tys. m sześc. Drewna wielko i średniowymiarowego oraz blisko 3200m sześc. drewna małowymiarowego. Drewno sprzedawane jest na podstawie zawartych z firmami umów na dostawę drewna, w sprzedaży detalicznej dla osób fizycznych oraz na portalu internetowym e-drewno w formie licytacji. Drewno użytkowe kupują zarówno niewielkie rodzinne tartaki, czy firmy galanterii ogrodowej, jak i potentaci o zasięgu krajowym. Drewno średniowymiarowe opałowe przeznaczone jest do sprzedaży detalicznej . Nie marnuje się ani metr drewna- jeśli w lesie leży drewno, jest ono pozostawione celowo do naturalnego rozkładu, a tym samym wzbogacenia ściółki i gleby.
Przychody z tytułu pozyskania drewna, to w skali Polski ok. 90% wpływów Lasów Państwowych. Pieniądze za drewno przeznaczone są m.in. na odnowienia (sadzenie lasów na powierzchniach zrębowych), zalesienia – sadzenie lasu na nieużytkach nieprzydatnych do produkcji rolniczej, szeroko rozumianą ochronę przyrody, walkę z gradacjami owadów, walkę ze skutkami działania żywiołów – wichury, pożary.
W jaki sposób chronimy przyrodę w naszym nadleśnictwie? O tym w następnym artykule.
Dane statystyczne – www.lasy.gov