Lista aktualności Lista aktualności

Nowy las już rośnie

Prace odnowieniowe to jeden z pierwszych etapów powstania nowego pokolenia lasu, poprzedzone zbiorem nasion z wyselekcjonowanej bazy nasiennej oraz produkcją sadzonek na specjalnie do tego celu stworzonej powierzchni zwanej szkółką leśną.

Bieżący rok jest bardzo wyjątkowy, bo chociaż za nami jest dopiero kilka dni kalendarzowej wiosny prace związane z sadzeniem nowego lasu w naszym nadleśnictwie już się zakończyły. Wszystko to dzięki sprzyjającej aurze, jaką obdarowała nas w tym roku Pani Natura oraz dobrej organizacji pracy leśników i Zakładów Usług Leśnych. A trzeba zaznaczyć, że zakres prac był niemały, ponieważ w okresie około dwóch tygodni zostało posadzonych prawie 850 000 sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów, na powierzchni ponad 108 ha. Ponieważ nasze nadleśnictwo położone jest w Borach Tucholskich jednym z największych kompleksów borów w Polsce, przeważającą część posadzonych sadzonek stanowi sosna zwyczajna. Innymi mniej licznymi, lecz również ważnymi gatunkami wpływającymi na różnorodność naszych lasów są: brzoza brodawkowata, dąb bezszypułkowy, buk zwyczajny oraz świerk pospolity.
Od momentu, gdy sadzonka znalazła się już w glebie, rozpoczyna się długotrwały naturalny proces związany z powstaniem lasu, który z jednej strony przez całe swoje życie będzie narażony na różnorakie niebezpieczeństwa, np. susze, wiatry, patogeny grzybowe i szkodliwe owady, a z drugiej strony będzie stanowił widoczny element naszego środowiska wpływając bardzo pozytywnie na wiele czynników naszego otoczenia np. czyste powietrze, mnogość flory i fauny, regulacja stosunków wodnych, oraz wiele innych zagadnień, których dobroczynny wpływ jest bezcenny.
I w tym momencie zaczyna się również jeden z podstawowych elementów pracy leśnika, czyli dążenie do ograniczenia negatywnych wpływów środowiska na las na korzyść tych pozytywnych, które czynią, że las poza funkcją produkcyjną drewna jest również miejscem relaksu i wypoczynku dla wszystkich ludzi, którzy się z tym lasem utożsamiają.