Lista aktualności Lista aktualności

Jesienne odnowienia terenów poklęskowych

Co prawda kalendarzowo jesień rozpoczyna się dopiero jutro. Jednak w bieżącym roku, to dzisiaj 22 września przypada astronomiczny pierwszy dzień jesieni. Może niektórych zdziwić fakt, że jesienne odnowienia rozpoczynamy tak wcześnie, jednak warunki meteorologiczne panujące na pomorzu sprzyjają. W związku ze znacznymi powierzchniami poklęskowymi, które zostały do odnowienia nie mamy na co czekać. Dlatego rozpoczęliśmy jesienne nasadzenia nowego pokolenia lasu.

Jeśli tylko nie zaskoczy nas szybka i bardzo sroga zima, to w całym 2020 roku posadzimy ponad 1300 ha nowego pokolenia lasu, osiągając poziom 78% z łącznej po nawałnicy powierzchni do odnowienia. Od stycznia do końca kwietnia posadziliśmy 931 ha, jesienią planujemy posadzić około 380 ha. Planowane zakończenie odnowień poklęskowych ustaliliśmy na wiosnę przyszłego roku.

W tej ciężkiej pracy nie jesteśmy sami, pomimo że znaczną część pracy wykonują firmy pracujące na rzecz nadleśnictwa, to wspomagają nas różne instytucje. W związku z pandemią i ograniczeniami nasze możliwości przyjęcia wszystkich chętnych były bardzo ograniczone. Jednak po raz kolejny możemy polegać na młodych adeptach sztuki leśnej z Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi, którzy łączą przyjemne z pożytecznym i realizując praktyczną naukę zawodu przyczyniają się do odnowień obszaru poklęskowego.

Wielokrotnie dziękowaliśmy wszystkim, którzy pracowali na terenie klęskowym, jednak ogrom wykonanej pracy zawsze warty jest docenienia, dlatego dziękujemy raz jeszcze.